Conferința Regională „Recuperare și Fizioterapie, axate pe patologie” – Tg. Jiu

Conferința Regională „Recuperare și Fizioterapie, axate pe patologie” – Înscriere online

05.02.2019 ultima zi de înscriere cu taxă redusă

28 februarie – 1 martie 2019

Târgu Jiu, Hotel Brâncuși

 

Colegiul Fizioterapeuților Gorj organizează prima editie a Conferinței Regionale „Recuperare și Fizioterapie, axate pe patologie”, eveniment ce va avea loc în perioada 28 februarie – 1 martie 2019 ( joi si vineri), la Târgu Jiu, Hotel Brâncuși.  

Evenimentul, initiat si dezvoltat sub egida Colegiului Fizioterapeutilor Gorj, in parteneriat cu Universitatea Constantin Brancusi, Asociatia de Medicina Functionala, Societatea Română de Gerontologie și Geriatrie si Colegiul Medicilor Gorj are ca si coordonatori stiintifici pe dr Oana Luciana Baleanu, medic de recuperare medicala si pe Conf univ dr Tiberiu Tataru, presedinte al Colegiului Fizioterapeutilor Gorj.

Obiectivele evenimentului sunt facilitarea lucrului in echipa si managementul integrat al pacientului, actualizarea informatiilor legate de ceea ce inseamna fizioterapie si care sunt obiectivele Colegiului fizioterapeutilor si nu in ultimul rand, dezvoltarea colaborarii cu institutiile de stat, cum ar fi Casa de Pensii, Comisia de Evaluare Persoane cu Handicap, Casa de Asigurări de Sănătate,  Direcția de Sănătate Publică, etc.

Conferința se adresează cadrelor medicale si fizioterapeutilor interesati de actualizarea cunoștințelor medicale în ceea ce privește bolile reumatismale degenerative și inflamatorii, bolile neurologice (focus pe Boala Parkinson), patologia coloanei vertebrale (cu accent pe scolioză), osteoporoză, abordarea pacientului casectic, recuperarea pacientului imobilizat, vezica neurologică/incontinența urinară, activitatea fizică a gravidei și alte teme de interes mai ales din perspectiva globală a abordării prevenției și a pregătirii pentru îmbătrânirea populației.

Lectori: Conf. univ. dr. Delia Cinteză – recuperare medicala, Dr. Oana Luciana Băleanu- recuperare medicala, Prof dr Gabriel Ioan Prada- geriatrie si gerontologie,  Prof univ.dr Monica Delia Baca, decan al Facultatii de Stiinte Medicale si Comportamentale din cadrul Universitatii Constantin Brancusi, Dr Daniela Poenaru- recuperare medicala, dr Sebastian Diaconescu- recuperare medicala, Prof. dr. Elena Căciulan- fizioterapi, fizioterapeut Daniela Stanca, fizioterapeut Bădulescu Dumitru Dănuț, fizioterapeut Lucian Galoși, fizioterapeut Daniela Ene, Dr. Andrei Manu-Marin – medic primar urolog, Dr. Mihaela Elena Pungan – medic neurolog, ktp Marius Donici, Dr. Adrian Tetileanu – medic ginecolog,  Dr. Monica Radu – medic de familie, Dr. Sebastian Grădinaru – medic chirurg.

Formular de înscriere (descarcă formular)

 

Informații suplimentare se pot obține la nr. de tel: 0756.055.501

TAXE | ÎNSCRIERE ONLINE

Comentariile nu sunt permise.